„Spotkanie Na Linii” – Międzynarodowa Wystawa W Warszawie

22 marca 2012-15 kwietnia 2012

Podczas ubiegłorocznego pleneru artystycznego, pod rozpalonym niebem Macedonii, doszło do spotkania trzech artystów: Delii Chausheva (Bułgaria), Anny Darii Merskiej (Polska) oraz Ahmeta Özela (Turcja). Uczestniczyli oni w wystawie malarstwa pt. „Nieograniczony” w Galerii Rh+ w Stambule. Wszyscy oni pochodzą z różnych twórczych światów, posiadają własny i unikalny ładunek energii i rodzaj ekspresji. To bogactwo, które wynika ze spotkania odmiennych kultur, daje nowe spojrzenie na sztukę. Granice, które wydawałyby się przeszkodą, zniknęły. Do wszystkiego doszło w bałkańskim miasteczku Strumica, gdzie skrzyżowały się linii życia trzech różnych osobowości, nadających na tych samych częstotliwościach. Narodziła się niesamowita nić porozumienia na polu sztuki, więź, która dodaje sił i nowej twórczej energii. Najważniejsza stała się dla nich przyjaźń, która ich połączyła oraz artystyczne spotkanie. Dlatego też pragną wspólnie eksponować swoje prace. Teraz przyszedł czas na ponowne „spotkanie na linii”, tym razem w Warszawie. W dniu 22 marca (czwartek) w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury (Al. Ujazdowskie 33/35) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, która została zorganizowana przy wsparciu Biura Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Anna Daria Merska

Spotkamy się na linii ponownie

“Ludzkość to statek, który na zawsze odbił od brzegu, nie ma już portów ani kotwic, tylko nieskończenie płynny ocean pod niebem obiekt pozbawionym nieruchomej prawdy”. (Witold Gombrowicz)
Dusza artysty jest wrażliwą struną. Otaczający nas świat, przyroda, życie prowokują jej zmysły i w taki sposób rodzi się dzieło.
Ostatnie lata dla współczesnej sztuki są niezmiernie trudne. Wygląda to tak, jak gdyby nagle pojawił się niezidentyfikowany obiekt na tle samotnych biegaczy, zwanych artystami. Artyści, których krzyk o ocalenie kreśli linię ich drogi twórczej. Gdzieś na trasie, w palącym słońcu i cieniu południa spotkały się bijące z trzech stron energie, wibrujące na tej samej częstotliwości. Częstotliwości, która łączy je wspólnym początkiem. Bliskość uczyniła nas doskonałymi. Wszyscy działaliśmy razem w Boskiej równowadze, wprowadzającej czyjąś mocną obecność emocjonalną.
Harmonia idei, transformujących się w linię. Linię, prowokującą poszukiwanie nowych punktów widzenia w sztuce. To rozległe pulsujące pola, które odnalazły swoją przystań.
Znowu razem.

DeliaChausheva – kurator wystawy

Spotkać się w drodze – Spotkanie na linii

W czwartek 22 marca 2012 w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, „na linii” spotkali się Delia Chausheva, Anna Daria Merska i Ahmet Özel. Spotkanie mogło się odbyć dzięki przychylności Bułgarskiego Instytutu Kultury oraz wsparcia Biura Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji. Dobrym duchem spotkania w Warszawie była znana mieszkańcom Grójca i grójecczyzny pani Zofia Markowska – malarka, członkini Stowarzyszenia Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Janowca.
Prace prezentowane przez artystów, charakteryzowała dojrzałość i pewność linii twórczej. Odbiorca mógł poczuć siłę, energię i pasję z nich płynące. Zadziwiające jest, jak ludzie twórczy potrafią się odnaleźć! Na pierwszy „rzut gałki ocznej”, więcej dzieli, niż łączy tych troje utalentowanych ludzi. Delia Chausheva urodzona w 1965 r. w Sofii, największym mieście – stolicy – Bułgarii i tworząca tam do dzisiaj, Ania Daria Merska – Polka, która przyszła na świat w Siedlcach w 1986 r., związana z Grójcem, pracująca w Grójeckim Ośrodku Kultury, w którym, między innymi, czuwa jako kurator nad wystawami oraz Ahmet Özel, który urodził się w 1960 r. w Çanakkale w Turcji, obecnie zaś pracuje i tworzy w Istambule. Wiek, miejsce, kultura i coś co pozwala tym jakże różnie wytyczonym liniom spotkać się na drodze życia i powoływania nowych wytworów działalności artystycznej – entuzjazm i zamiłowanie do sztuki.
Zostaliśmy zabrani do trzech autonomicznych światów. Wędrówkę można było zacząć od wykonanych w nurcie soft konstruktywizmu prac Delii, przez „dotknięcia” Anny Darii, aby zawitać do „ogrodu” Ahmeta. Świadomy dobór nierealnej formy, pozwolił przekazać całe oceany nastrojów i emocji.
W następstwie wsparcia, udzielonego przez Biuro Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji wystawa została wzbogacona o katalogi, można ją było oglądać do 15 kwietnia 2012.

Angelika Kazimierska-Adamska