„Horyzont” Wystawa Na Targach Sztuki W Stambule

17 listopada 2012-25 listopada 2012

Każde spotkania i konfrontacje na całym świecie prowadzą do nowych horyzontów. Rozwój jest nieunikniony, a jego efektów nie da się ukryć; jak tych, które zostaną zaprezentowane na Wystawie Młodych Polskich Artystów „HORYZONT”, podczas Targów Sztuki w Stambule. Odbędą się one 17-25 listopada 2012. Owoce swych poszukiwań twórczych zaprezentują: Anna Daria Merska, Gossia Zielaskowska, Paulina Czerniawska oraz Piotr Szwabe vel Pisz. Kuratorem jest Ahmet Ozel. Wystawa powstała dzięki wsparciu Centrum Kultury KARSI w Stambule i TUYAP Exhibition Group. Partnerują im Galeria FIBAK oraz Grójecki Ośrodek Kultury.

Już po raz 22. w Stambule odbyly sie Miedzynarodowe Targi Sztuki Artista 2012, które zostały zorganizowane przez TÜYAP EXHIBITION GROUP. W tym roku obok prac m.in. włoskich, hiszpańskich, niemieckich, bulgarskich artystów zostało zaprezentowane malarstwo polskich młodych twórców. Ekspozycja HORYZONT Polish Contemporary Young Artists Exhibition wzbudziła duże zainteresowanie międzynarodowych miłośników i krytyków sztuki.

W dniach 17 – 25 listopada 2012 na 100 m2 powierzchni wystawienniczej wyeksponowano obrazy Anny Darii Merskiej, Gossi Zielaskowskiej, Pauliny Czerniawskiej i Piotra Szwabe vel Pisz. Było to możliwe dzięki wsparciu TÜYAP EXHIBITION GROUP i Galerii Sztuki KARSI oraz partnerującym całemu przedsięwzięciu Galerii FIBAK oraz Grójeckiemu Ośrodkowi Kultury. Kuratorem wystawy jest Ahmet Özel.

Zapowiedź prezentacji polskiej młodej sztuki w Stambule przyciągnęła wielu odbiorców zarówno na wystawie jak i bardzo ważny panel dyskusyjny, który odbył się 18 listopada i dotyczył Polskiej Sztuki Współczesnej. Wystąpili w nim: Magdalena Pawluk reprezentująca Galerię FIBAK, Anna Daria Merska, Paulina Czerniawska, Ahmet Özel oraz tłumaczka – Dorota Wyport. Z tej okazji przybyło wielu słuchaczy, którzy zadawali wiele pytań. Anna Daria Merska poruszyła nie tylko temat jej sposobu postrzegania sztuki, ale i relacji polsko-tureckich. Wspomniała o obchodach 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych przypadającej na rok 2014. W związku z tym w Ministerstwa Kultur obydwu krajów przygotowują wspólne projekty kulturalne.

Sztuka zawsze była ważna na drodze do zrozumienia głębokiego znaczenia istnienia. Dzieła sztuki świadczą o wieku i świecie artysty, który je stwarza. Wystawa HORYZONT daje nam wskazówki na temat tendencji i źródeł zasilających artystów.

Prezentacja malarstwa Anny Darii Merskiej, Gossi Zielaskowskiej, Pauliny Czerniawskiej i Piotra Szwabe vel Pisz wywarła duże wrażenie na międzynarodowych miłośnikach sztuki współczesnej, kolekcjonerach oraz krytykach sztuki co jest niezwykle ważne dla dalszego rozwoju drogi twórczości tych młodych, zdolnych, polskich artystów.

Ahmet Özel