…Dzieła sztuki, które Anna Daria Merska tworzy z głęboką wrażliwością, przedstawiają nam owo świadectwo. Widzimy głębokie wiry jej własnego świata i spokojny porządek serii „Inner sun”, którą ostatnio się zajmuje. W jej pracach słońce pojawia się w przesmyku, na końcu którego wita nas wymowny chaos. To słońce rozgrzewa nasze wnętrza swoim blaskiem i ogłasza nam mądrą nadzieję i błogość.

W malowniczych tłach powstałych wydawałoby się przypadkowo, odnaleźć można ślady z życia. Czasami pozostawiamy nas samych na drodze intuicji, innym razem postępujemy drogą małych, ale znaczących decyzji. Dzięki wypukłości kolorów, faktur oraz farby możemy dostrzec rozkosz świata. Widz dołącza do świata Anny Darii poprzez obecność obrazu i staje się częścią jej emocji. Odbiorca cieszy się podróżą w świat kolorów i faktur, którą wytworzyła plastyczna wyobraźnia autorki.

Unikalna technika malarska i „podwójne” dzieła sztuki, które wytwarza różnymi zestawieniami, nie są zasadniczo „dyptykami”. Konieczne jest postrzeganie tych obrazów jako odzwierciedleń, które pomagają zrozumieć życie i czynią je widocznym. Istnieją wzajemnie ze sobą. Jeden opisuje inny i nadaje mu znaczenie. Są to projekcje życia i człowieka…

Ahmet Özel