„Spotkania 5 / Nikozja” Międzynarodowa Wystawa Na Cyprze

22 listopada 2012-5 grudnia 2012

spotkania 5 nikozjaCiepły, śródziemnomorski klimat był jedynie wspaniałym uzupełnieniem magii artystycznego „Spotkania 5” na Cyprze. Wystawa w Nikozji była kolejnym etapem twórczej podróży. W tym samym czasie moje prace były eksponowane na wystawie HORYZONT na Targach Sztuki w Stambule. Wyprawa do Turcji i na Cypr była niezapomnianym doznaniem artystycznym.

W Ekspozycyjnej Sali Centrum Kultury ATATURK moje obrazy były prezentowane wspólnie z dziełami dwudziestu innych artystów pochodzących z takich krajów jak Hiszpania, Macedonia, Bułgaria, Rumunia, Turcja, Egipt, Sudan, Chiny. Do udziału w przedsięwzięciu zostały również zaproszone Magdalena Limbach z Warszawy, Delia Chausheva z Sofii oraz Ljupke Gałązka–Vasilev ze Strumicy.

Na Cypr przybyłam razem z artystami ze Stambułu – Ahmetem Özel i Mufitem Isler, którzy już bywali w tamtych stronach i mieli już nie raz okazję podziwiać niezwykły tamtejszy krajobraz. Pobyt mój w Nikozji zaowocował również w poznanie wspaniałych ludzi takich jak Inci Kansu –artystka, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów i Wytwórców Papieru, jej męża Mehmet Kansu – cenionego i uznanego poetę, Dervişe Işiman – dr nauk ścisłych oraz jej męża Feriduna Işıman, którego już spotkałam przy okazji ubiegłorocznej wystawy „Nieograniczony” w Galerii Sztuki RH+ w Stambule. Dzięki ich serdeczności i gościnności czułam się na Cyprze bardzo dobrze.

22 listopada wystawę otworzył Hasan Bozer – marszałek Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Na spotkanie przybyło wielu gości, a wśród nich m.in. Nurcan Namsoy – Dyrektor Departamentu Kultury, Heidi Trautmann – artystka niemiecka. Dużym wyróżnieniem dla mnie jest nabycie mojego obrazu do kolekcji sztuki przez Parlament Cypru Północnego.

Moją kilkudniową podróż na Cypr wspominam bardzo ciepło jednak nie ze względu na pogodę, a ludzi, z którymi spędziłam tam niezapomniane chwile w artystycznej aurze Nikozji.