• image1 Every time we embrace, i go to that away place...
  • image2 Every time we embrace, i go to that away place...
  • image3 Every time we embrace, i go to that away place...
  • image5 Every time we embrace, i go to that away place...

20.10. - 31.12.2016 Wewnętrzna Przestrzeń - Kartonovnia w WarszawieTo, co między słowami ...

W Centrum Sztuki KARTONOVNIA w Warszawie, 20 października została otwarta niezwykle barwnej, pełnej emocji wystawa malarstwa Anny Darii Merskiej pt. „Wewnętrzna Przestrzeń”.

Swoje wrażenia po wystawie opisuje prezes Fundacji Stacja Relacja, coach, socjoterapeutka Aleksandra Babska: „Wieczorne bycie z ludźmi... warkocz spleciony z tego, co wewnętrzne i zewnętrzne. Uściski, uśmiechy, ciepło słów... A potem nocne bycie z ludźmi, dyskusja o instynkcie i intuicji, o być i nie być, o widzieć i oceniać...Nie wiem, czy to magia szampana, nocne gadanie, czy może jeszcze coś innego, ale pierwszy raz w życiu doświadczyłam obrazów Ani INACZEJ, noc zrobiła coś z moim spojrzeniem i przyszło to, czego wcześniej nie widziałam... Dziękuję.”

Anna Daria Merska mieszka w Grójcu. W 2010 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Kamieńskiego na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego (obecnie UTH). Jej malarstwo to szukanie harmonii, milcząca poezja, subtelnie przenikające się przestrzenie pełne kształtów, kolorów, wibracji i iluzji akustycznych. Wielowymiarowość prac skupia się na tym co między słowami, nienamacalne, ulotne, a jednak stałe i niezmienne.

„Obrazy Darii pokazują jak niewyczerpanym źródłem bodźców malarskich jest natura z jej bogactwem zjawisk i struktur w swojej egzystencji i ciągłej zmienności. Akceptacja wszechświata i przenikanie odczuwanych przez artystkę wymiarów odbywa się pod naciskiem wewnętrznej atmosfery, nastroju, czy też stanu emocjonalnego. Z wnętrza jej obrazów płyną smugi światła. W warstwie wizualnej wydobywają się poprzez prześwity pozostawione w kurtynie nieba, rozbłyskują wśród drzew, odbijają się od tafli wody. W warstwie plastycznej promieniują z ich kolorystyki. Malarka oddaje barwną tkankę otaczającego świata, porzucając jego opisywanie. Wypowiada się za pomocą sugestywnych, działających na wyobraźnię form. Tworzy aluzję czy też optyczną sugestię elementów pejzażu osiąganą przez abstrakcyjne plamy koloru. Stale odwołuje się do wyobraźni widza”. Kurator wystawy – Ela Malka.

Anna Daria Merska miała kilka wystaw indywidualnych (m.in. „Synergia”, Casa Artelior, Timisoara w Rumunii; „Wewnętrzna Mapa”, Stara Prochownia, Warszawa) oraz brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych m.in. w Austrii, Egipcie, Japonii (ART/X/TOYAMA), Korei Południowej, Meksyku, Słowacji, Turcji (m.in. II Istanbul Triennale; TUYAP Art Fair 2012). Jej prace ukazały się w krajowych i międzynarodowych publikacjach (m.in. rh+artmagazine, HouseBeautiful, okładka i ilustracje do książki pt. "Kartkując" Kazimierza Kochańskiego).
Obrazy Darii znajdują się w wielu kolekcjach miejskich i prywatnych galeriach w Polsce i za granicą.

Otwarcie wystawy w Centrum Sztuki KARTONOVNIA w Warszawie przy ul. Hożej 51 nastąpiło 20 października.
Projekty graficzne materiałów promocyjnych: Magdalena Limbach.

Zapraszamy do odwiedzania Pracowni Artystycznej Anny Darii Merskiej w Grójcu, ul. Bankowa 3/7.

2019  AD Merska