• image1 Every time we embrace, i go to that away place...
  • image2 Every time we embrace, i go to that away place...
  • image3 Every time we embrace, i go to that away place...
  • image5 Every time we embrace, i go to that away place...

13.09. - 14.10.2013 Wewnętrzna Mapa - galeria Stara Prochownia w Warszawie

Relacja z otwarcia wystawy dzięki Art Imperium - Portal Kulturalny

13 września 2013 roku w galerii SCEK Stara Prochownia przy warszawskiej starówce miał miejsce wernisaż wystawy monotypii Anny Darii Merskiej. W trakcie otwarcia wernisażu malarka odkryła przed widzami język, pozwalający odczytać wewnętrzną mapę po własnej duszy. Podzieliła się z odbiorcami swoimi doświadczeniami i emocjami, które zostały zawarte w obrazach olejnych i akrylowych, będących przejawem intymnego rytuału, jakiemu poddaje się artystka w procesie twórczym.

Wyeksponowane w białych ramach obrazy skontrastowane z ceglastą strukturą ścian Starej Prochowni dosłownie i symbolicznie wskazywały synkretyzm form, treści i środków, jakimi posługuje się artystka. W czasie wernisażu psycho-kosmiczna wizja zamanifestowana w dziełach przeplatała się z pełną ciepła i wrażliwości atmosferą, o którą zadbała autorka. Rozmowy, spotkania, wymiana myśli w atmosferze otwartości i zaciekawienia drugą osobą. Wieczór był okazją przede wszystkim do spotkania ze sztuką i jej podmiotem – człowiekiem, z jego myślami, emocjami, z całym tu i teraz miejsca i czasu, jakie towarzyszyło doświadczeniu wspólnego bycia.

Niezwykłości całemu wydarzeniu nadawała muzyka eksperymentalna w wykonaniu Gamid Group, która z jednej strony stanowiła niewinne tło dla prac artystki, z drugiej zaś podkreślała nowatorski charakter obrazów, zabierając odbiorców w świat niepokornych dźwięków.

Ci, którzy chcą wybrać się w podróż po intymnym świecie Anny Darii Merskiej według jej wewnętrznej mapy, mogą zrobić to jeszcze do 14 października. Wystawę można oglądać w galerii Stara Prochownia przy warszawskiej starówce.

AB

 

Wystarczy poznać trochę Anię, porozmawiać, by zauważyć, że jest osobą bardzo świadomą siebie, swoich potrzeb, oczekiwań, pragnień i celów, które sobie wyznaczyła i do których zmierza. Ta świadomość nie bierze się znikąd. To efekt „zasłuchania w siebie”, w swoje otoczenie, to skutek poznawania i rozumienia  bagażu doświadczeń, jakie dało i wciąż jej daje „podróż życia” - od narodzin do dziś. A w podróży, jak to w podróży, zdarza się zatrzymać na jakiejś stacji, poznać nowych pasażerów tej samej trasy, czasem bywają też kolizje, ale to wszystko razem daje nam ów „bagaż”, który w przypadku naszej autorki przekłada się później na proces twórczy. Jego efektem jest i ta wyjątkowa wystawa.

Obrazów Anny Darii nie należy oglądać w pośpiechu, bowiem każda praca jest swoistym zaproszeniem do rozmowy, kontemplacji. To rodzaj pytań, które nie oczekują prostych odpowiedzi, to wnikanie w głąb jej duszy, w głąb jej WEWNĘTRZNEJ MAPY. A to wymaga spokojnego skupienia, aktywnego, twórczego odbioru, który tak jak i mnie, pozwoli odkryć i dostrzec tysiące świetnych niuansów barwnych, intuicyjnie wyczutej przestrzeni i uchwyconego światła, wielkiej, harmonii w tym pozornym przypadku i chaosie.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tej wyjątkowej, malarskiej podróży po WEWNĘTRZNEJ MAPIE w Galerii Stara Prochownia przy ul. Boleść 2, Warszawa Stare Miasto. Otwarciu wystawy towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Gamid Group oraz gościnnie saksofonista Bartosz Tkacz.

Wystawę można oglądać do 14.10.2013.

Grażyna Wąsikowska

2019  AD Merska